Wykres kołowy przedstawiający odsetek przeglądarek internetowych odwiedzających stronę kalkulatorprocentow.pl
Na przykład 45% (czytane jako „czterdzieści pięć procent") jest równe ułamkowi 45/100 , stosunek 45:55 (lub 45:100 w porównaniu do całości, a nie do pozostałej części) lub 0,45. Procenty są często używane do wyrażenia proporcjonalnej części sumy. (Podobnie można również wyrazić liczbę jako ułamek 1000, używając terminu „promil" lub symbolu „‰").
W starożytnym Rzymie, na długo przed istnieniem systemu dziesiętnego, obliczenia były często dokonywane w ułamkach jako wielokrotności 1/100. Na przykład August nałożył podatek w wysokości 1/100 na towarach sprzedawanych na aukcji, znanych jako centesima rerum venalium. Obliczenia z tymi częściami liczb było równoważne obliczeniu procentów.
Gdy nominały pieniądza w średniowieczu rosły, obliczenia z mianownikiem 100 stawały się coraz częstsze, tak że od końca XV w do początku XVI w stały się powszechne w tekstach arytmetycznych. Wiele z tych tekstów stosowało te metody do rachunku zysków i strat, stóp procentowych i zasady proporcji. W XVII w standardem było podawanie stóp procentowych w setnych częściach.
Termin „procent" pochodzi od łacińskiego centum, co oznacza „setkę" lub „na sto". Znak „procent" ewoluował przez stopniowe zmniejszanie włoskiego terminu „cento", oznaczającego „na sto". Słowo „per" było często skracane jako „p." — ostatecznie zniknęło całkowicie. „Cento" zostało skrócone do dwóch okręgów oddzielonych poziomą linią, z których wywodzi się współczesny symbol „%".
Znak procentu